- 20 dag świeżych borowików
- 20 dag ryżu do risotto
- 1 litr bulionu
- 1/2 cebuli
- masło
- 100 ml białego wina
- natka pietruszki
- parmezan
- pieprz, sól
Sięgamy naturalnie po podgrzybki świeże – jeśli jednak mamy na podorędziu jedynie suszone, to po ich namoczeniu postępujemy tak samo. Grzyby oczyszczamy, kroimy i dusimy na maśle, wraz ze zeszkloną cebulką. Kilka minut w zupełności powinno wystarczyć, jako że duszenie właściwe dopiero przed nami.
Na osobnej patelni topimy słuszną porcję masła i szklimy cebulę. Następnie wsypujemy specjalny ryż, dodajemy grzyby i mieszamy dokładnie. Dolewamy porcję wina, mieszamy i na wolnym ogniu odparowujemy je co do kropelki, tak aby został sam smak. Pora na bulion, bo risotto powstaje właśnie poprzez ugotowanie ryżu w niewielkiej ilości bulionu. Bulion może być drobiowy, wołowy lub warzywny, ale najlepiej jakby był grzybowy. Powinien być także gorący. Po wlaniu pierwszej łyżki, ryż należy mieszać od czasu do czasu, a gdy cały płyn się wchłonie, dolewamy kolejną łyżkę i kolejną i kolejną, aż na patelni powstanie aksamitna masa.
Przed podaniem risotto obsypujemy parmezanem i siekaną natką zielonej pietruszki. Mieszamy dokładnie, doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem i gotowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz