Sos do pad thai Składniki:
- 1,5 łyżki pasty z tamaryndowca
- 1/4 szklanki rosołu z kurczaka (może być inny wywar, bulion)
- 3 łyżki sosu rybnego
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1/2-1 łyżeczki sosu chili lub pół łyżeczki pieprzu cayenne
- szczypta białego pieprzu
- 4 łyżki cukru palmowego (ew. cukru brązowego)
Przygotowanie sosu: Pastę z tamaryndowca rozetrzeć z cukrem (trzeba dodać go dość sporo, cukier musi zrównoważyć gorzki smak tamaryndowca). Dodać pozostałe przyprawy. Spróbować - powstały sos powinien smakować najpierw słodko, potem ostro-słono i na końcu gorzko. Dodać więcej cukru, jeśli sos jest za gorzki albo więcej chili, jeśli jest mało ostry. Sos powinien być intensywny w tym momencie przygotowania, jednak kiedy zostanie nim pokryty makaron, smak będzie idealny.
Sos do pad thai jest gotowy, można go przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Makaron pad thai
Składniki:
- przygotowany wcześniej sos do pad thai
- 250 g tajskiego makaronu ryżowego
- 10-12 surowych krewetek obranych z pancerzy
- 1 pierś z kurczaka bez kości pokrojona na drobne kawałki
- 1.5 łyżki sosu sojowego
- 4 ząbki czosnku (rozgniecione)
- 1-2 świeże papryczki chili (czerwone lub zielone) - do smaku, drobno posiekane
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 4 zielone cebulki, pokrojone (oddzielnie część biała i zielona)
- 1 jajko
- 2-3 filiżanki kiełków fasoli
- 1/3 filiżanki prażonych, niesolonych orzeszków ziemnych, posiekanych
- 2-3 łyżki oleju do smażenia
- cząstki limonki
Przygotowanie makaronu pad thai: Wskazówka: Aby uzyskać autentyczny smak makaronu pad thai należy makaron ryżowy namoczyć we wrzątku, aż zmięknie, ale wciąż będzie jędrny i nieco "kruchy", (zamiast go gotować). Następnie smażyć.
Włożyć kurczaka do miski, wymieszać z sosem sojowym, odstawić.
W dużym garnku zagotować wodę. Namoczyć makaron ryżowy, wyłączyć ogień. Pozwolić, by makaron moczył się około 6 minut lub do momentu, kiedy będzie na tyle miękki, żeby dało się go zgiąć. Wciąż musi pozostać jednak jędrny i niedogotowany. Odcedzić i przelać zimną wodą, co zapobiegnie sklejaniu. Odstawić.
Podgrzać w woku albo na patelni olej, rozprowadzić na całej powierzchni, dodać czosnek, chili, imbir i białe części cebulki. Smażyć 1 minutę mieszając.
Dodać zamarynowanego kurczaka i smażyć kolejne 2 minuty. Dodać krewetki, kontynuować smażenie do momentu, aż staną się różowe (2-3 minuty). Kiedy patelnia stanie się sucha, dodać 1-2 łyżki sosu pad thai. Odsunąć składniki na bok patelni. Wpić jajko na środek i szybko zasmażyć, aż się zetnie. Następnie dodać makaron i kolejne 2-4 łyżki sosu pad thai. Wymieszać makaron z pozostałymi składnikami z boków patelni. Co 1-2 minuty dodawać po łyżce sosu pad thai, aż zużyje się cały. Makaron pad thai powinien wówczas być już gumowo-pyszny i nieco kleisty (po 8-10 minutach). Na koniec dodać kiełki. Zdjąć z ognia, doprawić sosem rybnym (około 1 łyzeczki). Rozłożyć na talerze, udekorować cząstkami limonki. Makron pad thai posypać zieloną cebulką i orzeszkami.