- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 kg słodkiej kapusty
- 50 dag cebuli
- 50 dag kwaśnych jabłek
- 10 dag suszonych grzybów
- 10 dag suszonych śliwek
- 2 kg różnych mięs, np. piersi kurczaka,
- cielęcego, wołowego, wieprzowego
- 60 dag kiełbas różnych gatunków
- 25 dag boczku
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki smalcu
- 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
- 8 ziaren jałowca
- 10 ziaren pieprzu
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- 3 goździki
- 2 łyżki majeranku
- po 1 łyżeczce kminku, cukru i pieprzu
Wszystkie przyprawy, oprócz majeranku, cukru i zmielonego pieprzu, zalej w garnuszku pół litra wody, pogotuj przez 15-20 minut, przecedź, a tak powstały, aromatyzowany wywar dodaj do kapusty pod koniec duszenia. Im dłużej kapusta dusi się z dodatkami, tym bigos jest smaczniejszy.
Obrane cebule pokrój w kostkę, a umyte, obrane ze skórki i gniazd nasiennych jabłka - na ćwiartki. Podsmaż pokrojony w kostkę boczek, dodaj do niego cebulę i potrzymaj na ogniu, aż się zeszkli. Dodaj teraz obraną z osłonek i pokrojoną w kostkę kiełbasę.
Część umytego mięsa uduś osobno tak, jak na pieczeń, a resztę potnij w kostkę tak, jak do gulaszu, po czym obsmaż je na smalcu, posyp pieprzem, majerankiem oraz cukrem, zamieszaj i poduś przez około 20 minut. Następnie razem z kiełbasą i jabłkami dodaj do kapusty. Część uduszonej pieczeni także pokrój w kostkę i dodaj do kapusty, a pozostały kawałek pokrój w plastry.
Pod koniec duszenia dodaj umyte grzyby i śliwki. Na koniec wlej koncentrat pomidorowy. Gotowy bigos przenieś do salaterki i obłóż plastrami pieczeni. Podawaj z pieczywem. Bigos jest najsmaczniejszy, gdy dusi się go z przerwami przez kilka dni.
Bigos występuje w różnych rodzajach: myśliwski, litewski, hultajski, staropolski. Możesz przygotować go jesienią, używając wyłącznie kiszonej kapusty. Później konieczna jest domieszka słodkiej kapusty, a pod koniec zimy należy mieszać obie postaci kapusty pół na pół.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz