W knajpie "Cechowa" od momentu rewolucji Magdy Gessler królowały domowe zupy, jak pomidorowa i zapiekana kalafiorowa oraz - naleśniki w trzech wersjach: ze stekiem, pasztetem i ratatuj.
Naleśniki ze stekiem
Gorący naleśnik, w który zawijana była w programie polędwica wołowa/stek działał jak termos, dlatego mięso pozostawało soczyste, a jednocześnie delikatne i było odpowiednio wysmażone, różowe, ale nie krwiste. Naleśnik ze stekiem podawano w towarzystwie sosu z podgrzybków.
Składniki:
- 2 steki z polędwicy wołowej
- sól, świeżo mielony pieprz
- łyżka masła
Na sos grzybowy:
- 200 g podgrzybków (mrożonych lub świeżych)
- 2 ząbki czosnku
- ćwierć szklanki wina
- ćwierć szklanki słodkiej śmietanki
- łyżka masła
Mięso oprószyć solą i pieprzem.
Grzyby pokroić na kawałki, czosnek posiekać. Na rozgrzanej patelni rozpuścić masło i smażyć czosnek, wrzucić grzyby, smażyć minutę, dodać sól i pieprz.
Na drugiej patelni również rozgrzać masło, ułożyć steki, smażyć około minuty z każdej strony, a następnie wstawić do piekarnika. Piec 3-4 minuty. Podlać winem.
Na patelni po stekach rozgrzać powstały sos, dodać grzyby, śmietankę, zagotować, poczekać, aż zgęstnieje. Doprawić do smaku. Na naleśnikach rozsmarować sos, ułożyć plastry polędwicy, zawinąć w naleśnik.
Naleśniki z pasztetem w stylu francuskim
Magda Gessler zaproponowała naleśniki smarowane aromatycznym, gładkim pasztetem. Podobny, do smarowania pieczywa podaje się we Francji. Ten zresztą też idealnie sprawdzi się na chlebie. Do tej wersji możecie użyć także już przygotowanego wcześniej pasztetu domowego czy pasztetowej. Poniżej proponujemy lżejszy przepis niż ten z programu "Kuchenne rewolucje", w którym zastosowano podgardle i słoninę.
Składniki na pasztet do naleśników:
- 1 papryka
- 1 marchew
- 1 cebula
- 200 g wątróbki drobiowej
- 200 g piersi z kurczaka lub indyka
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka rozmarynu
- łyżeczka tymianku
- łyżeczka majeranku
- pół łyżeczki soli
- 100 g masła
- czarny pieprz
Warzywa pokroić na kawałki, z papryki usunąć gniazda nasienne. Podsmażyć na patelni na oliwie aż zmiękną i skarmelizują się. Zostawić do przestygnięcia.
Mięso umyć, osuszyć, wyciąć błonki i żyłki, pokroić. Obsmażyć na patelni. Dodać czosnek, zioła, sól. Odstawić do ostygnięcia.
Wszystkie składniki zemleć w maszynce lub blenderem. Następnie dodać zimne masło i miksować na gładką masę. Doprawić do smaku. Tak przygotowanym farszem z pasztetu smarować naleśniki.
Naleśniki z ratatuj
Gulasz warzywny z dużą ilością papryki, pomidorami i bakłażanem był dość ostry, dlatego świetnie wzbogacał delikatny smak naleśników.
Składniki ratatuj:
- 2 papryki żółte
- 2 papryki czerwone
- 1 bakłażan
- 1 cukinia
- 5 pomidorów
- 3 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 5 łyżek oleju
- sól
- zioła (tymianek, oregano)
Bakłażany opiec nad gazem, aż zmiękną. Następnie przełożyć do garnka, przykryć, poczekać, aż nieco ostygną, obrać ze skórki. Papryki posmarować oliwą, upiec i następnie również obrać ze skórki. Resztę warzyw również upiec na blaszce z dodatkiem oliwy. Na patelni podsmażyć czosnek, dodać pomidory oraz resztę warzyw pieczonych pokrojonych w kostkę. Dusić 15 minut. Doprawić do smaku solą, pieprzem, ziołami.